– “Kitap Destek II” Çerçevesinde Yapılan Afyon/Kayabelen İlköğretim Okulu Ziyareti Gerçekleşti DTCF Bilgi Topluluğu’nun 2 yıldır sürdürdüğü ve ilerleyen yıllarda da devam ettirmeyi planladıkları köy okulları için “Kitap Destek!” kampanyasının ikinci ayağı; 7 Haziran 2011 Salı günü Afyon, Kayabelen Kasabası’nda yer alan Kayabelen İlköğretim Okulu ziyaretiyle tamamlandı. Kayabelen İlköğretim Okulu’nun kütüphanesi, götürülen 2000+ adet kaynakla yeniden yapılandırıldı. Kitap desteğinin yanı sıra kırtasiye, oyuncak ve giysi desteğinde de bulunuldu.
Öğrencilerle, okul öğretmenleriyle ve kasaba halkıyla bir araya gelinerek; Prof. Dr. Sayın Berin U. Yurdadoğ ve Doç. Dr. Sayın Oya Gürdal Tamdoğan’ın söyleşileriyle ve topluluk üyelerinin sunumlarıyla “yaşamboyu öğrenme, okuryazarlık ve kütüphane” üzerine bir toplantı yapıldı.
– “Kırık Kalpler Kütüphanesi” Film Gösterimimiz Gerçekleşti 5 Nisan 2011/ Salı günü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Muzaffer Göker Salonu‘nda saat 14.00‘de Bilgi Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu film gösterimi; değerli hocalarımızın, meslektaşlarımızın ve Fakültemizin çeşitli bölümlerinden gelen arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleşti. Bizlerle beraber olan değerli hocalarımıza, meslektaşlarımıza ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.
– TRT Okul’da Yayınlanan “Dikkat Eğlence Var” Adlı Programa Katıldık Ankara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencileri olarak hep birlikte TRT Okul kanalında yayınlanan“Dikkat Eğlence Var” adlı programa davet edildik.Bölümümüz öğrencilerin katılımlarıyla 3 Nisan 2010 Salı günü gerçekleşen etkinlikte, kütüphane ve kütüphaneci ruhunu yaşayarak ve yaşatarak güzel ve eğlenceli bir gece yaşadık.
– Kitap Destek için Kütüphane Haftası’nda Milli Kütüphane’deydik Bilgi Topluluğu Üyeleri olarak geçen sene olduğu gibi bu sene de köy okulları için devam ettirdiğimiz kampanyamız “Kitap Destek” II nedeniyle 47. Kütüphane Haftası’nda Milli Kütüphane’deydik. Bizlere madden ve manen destek olarak tüm gönüllülere çok teşekkür ediyor, bir seneyi daha önümüzdeki Kütüphane Haftası’nda meslektaşlarımızın ellerinde birer adet kitapla gelip bizleri ziyaret edip, kampanyamıza destek olmalarını umut ederek geçirmeye hazırlanıyoruz…

48. Kütüphane Haftası’nda görüşmek dileğiyle…

– 26 Ocak 2011, / DTCF Bilgi Topluluğu TRT Radyo 1’e Konuk Oldu 2009-2010 Akademik Yılı’nda başlattığımız ve yaklaşık 5000 kitap toplayıp, bu kitapları 3 okula ulaştırmakla sonlandırdığımız Kitap Destek! Kampanyamızı anlatmak üzere, 26 Ocak Çarşamba günü saat 16.00‘da TRT Radyo 1‘e konuk olduk. Kampanyamızın ilk ayağı olan Niğde’de yaşadıklarımızı, gözlemlerimizi ve kampanyamızın tüm detaylarını programda anlatmakla beraber dinleyicilere bu sene bize destek olmaları adına çağrıda bulunduk. Keyifli olduğu kadar verimli olmasını beklediğimiz bir program olmasını umut ediyoruz.
– 22 Aralık 2010, / Prof. Dr. Sayın Berin U. Yurdadoğ ile Söyleşi Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nün emekli hocalarından Prof. Dr. Sayın Berin U. Yurdadoğ, 22 Aralık Çarşamba günü, saat 14:00′da Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Muzaffer Göker Salonu’nda “Çağımız Bireyi ve Psiko-Sibernetik Açıdan Başarı” başlıklı söyleşisiyle bizlerle buluştu. Bilgi Topluluğu olarak hocamıza tekrar teşekkür ediyoruz.Söyleşi boyunca alınan ses kayıtlarına ve Hocamız tarafından gönderilecek söyleşiye dair tam metne en kısa zamanda web sitemizden ulaşabilirsiniz.
– 9 Kasım 2010, / Kent Radyo Canlı Yayını DTCF Bilgi Topluluğu üyeleri, geçen sene başlattığı ve bu sene de devam ettirdiği köy okulları için kitap kampanyası “Kitap Destek!”ten bahsetmek üzere 9 Kasım 2010 Salı günü saat 14.30′da TRT Kent Radyo’suna konuk oldu.
– 27 Ekim 2010, / Radyo-1 Canlı Yayını 2009-2010 Akademik Yılı’nda başlattığımız ve yaklaşık 5000 kitap toplayıp, bu kitapları 3 okula ulaştırmakla sonlandırdığımız Kitap Destek! Kampanyamızı, 2010-2011 Akademik Yılında da devam ettirme kararı aldık. Kampanyamızı anlatmak üzere, 27 Ekim Çarşamba günü saat 20:00‘da TRT Radyo 1‘e konuk olduk.
– 19 Mayıs 2010, / Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konseri. 19 Mayıs 2010 tarihinde Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konseri’ne” danışman hocamız Doç. Dr. Oya Gürdal TAMDOĞAN ve bölüm hocamız Doç. Dr. Tülay FENERCİ’yle birlikte topluluk olarak katılım gösterilmiştir.
– 18 Mayıs 2010, / Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde Eğitim / Mesleki Eğitim Forumu. 18 Mayıs 2010 tarihinde Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinden hocaların ve öğrencilerin katılımıyla Milli Kütüphane Salonunda “MESLEKİ EĞİTİM FORUMU” gerçekleştirilmiştir.
– 28 Nisan 2010, / Kitap Destek Kampanyası dahilinde Niğde’de bulunan 3 Okula Kitap ve Kırtasiye Yardımı. 15 Mart 2010 tarihinde son bulan Kitap Destek Kampanyası dahilinde Köy Okullarına kitap ve kırtasiye yardımı yapmak için okullara ziyaret gerçekleştirildi.
– 25 Şubat 2010 / Mustafa Azmi Doğan Anadolu Lisesi Kütüphanesi Düzenleme Çalışması Ankara’da bulunan Mustafa Azmi Doğan Anadolu Lisesi’nin kütüphanesindeki kitapları listeleyip, demirbaş ve Dewey numarası vererek kurulum aşamasında yardımcı olduk.
– 14 Aralık 2009 / TRT Ankara Radyosu Canlı Yayın 14 Aralık 2009 Pazartesi günü saat 16.00’da, Bilgi ve Belge Yönetimi – BİLGİ TOPLULUĞU; KÖY OKUL KÜTÜPHANELERİ için düzenledikleri KİTAP KAMPANYASINI anlatmak üzere TRT ANKARA RADYOSU’nda canlı yayına çıkmışlardır.
-13 Aralık 2009 / Topluluk Kahvaltı Buluşması13 Aralık Pazar günü Bilgi Topluluğu üyeleri ve topluluk danışmanı Doç. Dr. Oya Gürdal Tamdoğan’ ın katılımıyla “Pazar Kahvaltısı’nda” buluşuldu.
-23 Mayıs 2009 / Bolu-Gölcük Gezisi23 Mayıs 2009 Cumartesi günü Bilgi Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu günübirlik “BOLU-GÖLCÜK” gezisine yaklaşık 30 kişilik katılım sağlanmış ve bölüm öğrencileriyle eğlenceli bir piknik sefası yapılmıştır.
– 11-12-13-14 Mayıs 2009 / DTCF Kariyer Günleri11-12-13-14 Mayıs 2009 tarihlerinde Bilgi Topluluğu; Dil ve Tarih-Coğrafta Fakültesi Kariyer Günleri’nin ilkini düzenlemiştir. Bu etkinlik çerçevesinde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Farabi Salonu’nda “Bilge Adam” dört gün boyunca Photoshop, Web’in Geleceği ve E-ticaret, IT’de Kariyer ve Network Security konu başlıkları altında seminer vermiştir. Kariyer Günleri sponsorlarımız: Kurukahveci Mehmet Efendi, Radyo Vizyon, Pecya, Red Bull ve 14 Mayıs günü seminer veren yenibiris.com’dur.2009 – 2010 öğretim yılının ilk aylarında seminere katılan öğrencilerin sertifaları teslim edilmiştir.
– 29 Nisan 2009 / Müzikli-Danslı Gösteri Bilgi Topluluğu öğrencileri, 29 Nisan 2009 Çarşamba günü 12.00-14.00 arasında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Farabi Salonu’nda 27-31 Nisan tarihleri çerçevesinde süren Geleneksel Kültür Haftası Etkinliklerinde Müzikli-Danslı bir gösteri yaparak izleyicilere farklı kültür ögelerini sentezleyerek görsel ve işitsel bir ziyafet sundular. Celal Yıldız ve Müge Yılmaz’ın sunumuyla renklenen gösteri; salsa gösterisi, rock ve rap oluşumlarının müziksel şöleni, break dans ve beatbox showları, halk oyunları ekibininin kırıkkale yöresi oyunu ve zeybek gösterisi, kısa şiir dinletisi ve türkülerin muhteşem ezgileriyle Farabi Salonunda izleyicisiyle buluştu.
– 26 Kasım 2008 / TRT 126 Kasım 2008 Çarşamba günü saat 17.00’de, Bilgi Topluluğu; bir akademisyen, bir kütüphaneci ve iki öğrenci olmak üzere, bilgi ve belge yönetimi bölümünü tanıtmak amacıyla TRT Radyo 1’de “Çoktan Seçmeli” adlı programa konuk oldu. Bilgi Topluluğu danışmanı ve bilgi ve belge yönetimi bölümü öğretim görevlisi; Doç. Dr. Oya Gürdal Tamdoğan, Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı; Ali Fuat Kartal, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 1. sınıf öğrencisi Özlem Çaltı, 2. sınıf öğrencisi ve Bilgi Topluluğu başkanı Fatma Uyar programa konuk olarak katılmışlardır.Programda; Ali Fuat Kartal Türk Kütüphaneciler Derneği hakkında bilgi vermekle birlikte kütüphanecilerin sorunlarından, özlük haklarından ve Kütüphane Haftasından bahsetmiştir. Oya Gürdal Tamdoğan; kütüphanecilik ve enformasyon bilimi hakkında bilgi vermekle birlikte bilgi ve belge yönetimi bölümü ders içeriklerinden, iş olanaklarından ve çalışma alanlarından, mesleki alanda bilgisayar kullanımının ve yabancı dilin öneminden, bilgi ve belge yönetimi bölümünün bireylere kazandırdıklarından söz etmiştir. Programa konuk olan öğrenciler; Özlem Çaltı ve Fatma Uyar ise bilgi ve belge yönetimi bölümünü nasıl tercih ettiklerini, öğretim sürecinde yaşadıklarını, bölüm hakkında edindikleri tecrübelerini paylaştılar.
– 26 Ekim 2008 / Kırmızı Ev Prof. Dr. Doğan Atılgan, Doç. Dr. Tülay Fenerci, Doç. Dr. Oya Gürdal Tamdoğan, topluluk üyeleri ve fakülte öğrencilerinin katılımı ile Devlet Opera ve Balesi gösterimi olan Kırmızı Ev adlı gösterime katılınılmıştır.