“KİTAP DESTEK VII” Ağrı-Doğubayazıt

Günyolu İlkokulu – Suluçem İlkokulu

Ankara Üniversitesi Bilgi Topluluğu olarak altı yıldır durmadan devam ettirdiğimiz “Kitap Destek” projemizin bu yıl yedincisini gerçekleştirdik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da arkadaşlarımızla birlikte sene başından başlayarak özverili çabalarla birçok kurum, kitabevleri ve yayıncılar ile görüşüp hedefimiz olan çocuklarımıza uygun materyal ve kitapları topladık. Kitaplarımızı da yine büyük bir özveri ile tasnifledik.

Danışmanımız, Ağrı-Doğubayazıt’ta görev yapmakta olan eski öğrencisi Yunus Emre Arısoy’dan talep geldiğini, oradaki köy okullarında çok fazla ihtiyaç olduğunu ve istersek gidebileceğimizi söylemişti. Yedinci kitap destek projemizi gerçekleştirmek amacıyla Ağrı-Doğubayazıt’a gitme kararı aldık. On iki kişilik bir ekiple gittik. Aylar öncesinden uçak biletlerini almıştık ve 11 Ekim 2017’de yola çıktık. Doğubayazıt’ta askeriye tarafından ağırlandık.

12 Ekim sabahı kütüphane kurmak için ilk durağımız Suluçem İlkokuluydu. Öğretmenler, öğrenciler hepsi bizi bekliyorlardı. Onlar da bizim kadar heyecanlı ve mutluydu. Bizi gören çocuklar koşup sarılıyor ve teşekkür ediyordu. Suluçem İlkokuluna kütüphanemizi kurduktan sonra Günyolu Köyü’ne doğru yola çıktık. Burada da heyecanla bizi bekliyorlardı. İkinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin aynı sınıfta okuduğu küçük bir ilkokuldu. Küçücük bir kütüphane kurduk oraya. Hiç kütüphane görmemiş çocukların gözünde büyük, bizce küçük bir kütüphane. Kısa sürede bitti. Sorunsuz bir şekilde kütüphanelerimizi kurmanın mutluluğu ile askeriyeye döndük.

Ertesi gün sabahın erken saatlerinde uyandık. Gitmeden İshak Paşa Sarayı’nı da görmek istedik. Bir rehber eşlik etti ve saray hakkında bilgi verdi. İshak Paşa Sarayı’nın ardından Ahmedi Hani Türbesi’ni de ziyaret ettik ve dönüş yoluna koyulduk.

Bilgi Topluluğu olarak, Kitap Destek Projemiz kapsamında gösterdikleri emeklerinden dolayı başta topluluk danışmanımız Prof. Dr. Sayın Oya Gürdal Tamdoğan olmak üzere; Doğubayazıt Milli Eğitim Şube Müdürleri Sayın Bülent Aydemir ve sayın Ebutalha Onhan’a, Suluçem İlkokulu Müdürü Sayın Veysel Ece’ye, Günyolu İlkokulu Müdürü Sayın Zeliha Türer’e, gitmemize vesile olan Per. Yzb. Yunus Emre Arısoy’a ve kitap bağışında bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

“KİTAP DESTEK VII” projemizde yer alan Suluçem İlkokulu, web sayfalarında yapmış oldukları paylaşım için Teşekkür ederiz. Suluçem İlkokulu paylaşımı için tıklayınız.